juwenalia2Koncerty, podczas których wystąpią najlepsze polski zespoły, przedstawienia teatralne, konkursy i przemarsz barwnego korowodu na Rynek Główny –wielkie święto studentów – Juwenalia Krakowskie. Wydarzenie przygotowują wspólnie studenci ze wszystkich krakowskich uczelni. Co roku patronat nad Juwenaliami obejmuje Prezydent Miasta Krakowa.

Studenci przejmą władzę nad miastem w maju na tydzień lub dwa. Podczas Juwenaliów wystąpią najlepsze polskie i zagraniczne grupy muzyczne. Zwieńczeniem tygodnia zabaw wypełnionego koncertami, kabaretonami, przedstawieniami teatralnymi, grami i konkursami, jest przemarsz barwnego korowodu na Rynek Główny oraz przekazanie studentom przez Prezydenta Krakowa symbolicznych kluczy do bram miasta.

Juwenalia Krakowskie każdego roku są wielkim wyzwaniem logistyczno-organizacyjnym. Studenci od lat współpracują z Policją i Strażą Miejską.Ze służbami konsultowana jest m.in. trasa korowodu na Rynek Główny. Za korowodem idą pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Dekoracji, którzy dbają o to, aby studenci nie zostawili po sobie żadnych śmieci. Co roku ponad 100 wolontariuszy studenckiej służby informacyjnej wspiera działania Policji w szybkim przejściu korowodu przez arterie komunikacyjne. Organizatorzy prowadzą także akcję informacyjną wśród studentów dotyczącą regulaminu korowodu (m.in. bezwzględny zakaz spożywania alkoholu).

Organizatorem Juwenaliów Krakowskich jest Porozumienie Samorządów Studentów Uczelni Krakowa.
Szczegółowe informacje dostępne na stronie: juwenaliawkrakowie.pl

juwenalia