krkW Krakowie znajdują się 23 uczelnie wyższe, a ich mury opuszcza rocznie 50 tysięcy absolwentów. Miasto „łowi studentów” zarówno w kraju jak i zagranicą przekonując młodych ludzi, że Kraków to miejsce, gdzie warto studiować, rozwijać się, żyć. W tym celu prowadzi kampanię promocyjną pod hasłem „Tomasz Palec wybrał Kraków” oraz projekt „Study in Krakow” – adresowany stricte do studentów z zagranicy.

Władze miasta zdają sobie sprawę, że młodzi, utalentowani, świetnie wykształcenie ludzie to jeden z największych kapitałów Krakowa, który należy wspierać i pielęgnować. Z kapitału tego czerpią m.in. firmy lokujące inwestycje pod Wawelem, w szczególności z branży BPO i IT. Tylko w ciągu ostatniego roku pod Wawelem pojawiły się takie firmy jak:CISCO, HEINEKEN, CAPITA, AKAMAI, Rolls – Royce, EPAM Systems, AVEREAST GROUP czy HAONENG PACKING CO. LTD.

By ułatwić studentom „start w przyszłość” na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa sporządzany jest specjalny raport – tzw. bilans kompetencji, czyli analiza podaży ze strony uczelni wyższych oraz popytu ze strony organizacji biznesowych w branżach BPO i IT. Bilans dotyczyć będzie: wiedzy, umiejętności, zdolności i innych atrybutów znaczących dla pracodawców w badanych branżach. Pozwoli on m.in. na dostosowanie programów kształcenia do potrzeb lokalnych firm z tego sektora. Będzie także informacją dla osób wybierających ścieżkę kształcenia o tym jakie kompetencje warto rozwijać z uwagi na to, że liczą się w tych branżach.